Master class / Václav Janoščík: (Super)hrdinství a teorie ::: Média a současnost (toho, kým jsme)
Srdečně vás zveme na přednášku Václava Janoščíka s názvem (Super)hrdinství a teorie ::: Média a současnost (toho, kým jsme), která se uskuteční ve středu 30. října 2024 v 18:00 hodin v místnosti N51 (budova N, Ústav hudební vědy MUNI). Přednáška se koná v rámci kurzu TIM Master class na TIM FF MU v Brně.
(Super)hrdinství a teorie ::: Média a současnost (toho, kým jsme)
1940 - sebevražda Waltera Benjamina (zakladatele teorie médií) a první číslo samostatného komiksu Batman. 1972 Jacques Lacan publikuje Seminář o ukradeném dopise (velmi zvláštní médium) a poprvé vychází přelomový komiks Swamp Thing napůl člověka, napůl rostliny. 1999 - přichází do kin Star Wars epizoda jedna, ale vzniká také kolektiv Tiqqun, který ve svém prvním sešitu publikují třeba Podklady pro teorii mladé-dívky. Nebo 2013 - kdy vychází supermanský reboot Muž z oceli a zároveň Manifest za akceleracionistickou politiku.
Možná nejde jen o podivnou nebo náhodnou chronologii, ale o chronopolitickou perspektivu, která nám dovolí hlouběji pochopit to, jak souvisí populární kultura a kritická teorie, technologie a myšlení, minulosti a budoucnosti, média a identity. Vedle této centrální otázky po vztahu toho, kým jsme, a médií se pokusím zastávat tezi o tom, že média respektive technologie jsou nejdůležitějším problémem současnosti, že filosofie se víceméně stává teorií médií a umění (po postmediální a postkonceptuální éře) ve specifickém smyslu právě mediálním uměním.
V průběhu semináře bych tak rád vůbec poprvé představil novou knihu (Minulost sní o dnešku: Dějiny superhrdinů a kritické teorie), kvazi-metodu pop-filosofie a spekulativních dějin, nový obor na pražské AVU (Umění a současné technologie), ale především možnosti studia médií dnes (a nepřímo také můj vlastní vstup do světa současného umění, mediální teorie i praxe, i filosofie technologií).
Mgr. et Mgr. Václav Janoščík, PhD. je teoretikem, kurátorem a pedagogem, v současnosti působí v Ústí nad Labem (FUD UJEP) a Praze (UMPRUM, AVU). Zabývá se mezioborovými přesahy mezi filozofií, uměním a teorií médií. Je autorem a editorem publikací věnovaných aspektům současného myšlení a pop filozofie, novému materialismu, spekulativnímu realismu, akceleracionismu či studiím budoucnosti.
—--
Adresa:
Ústav hudební vědy – Mapa | Ústav hudební vědy | Filozofická fakulta MU