Noc vědců FF MU 2020

1. 12. 2020

doc. PhDr. Marek Picha, PhDr.

„Mohou roboti myslet? No jistě že mohou, vždyť počítají hvězdy a řeší rovnice. Mohou ale roboti opravdu myslet? Mohou stejně jako vy cítit radost a toužit po štěstí? A co to vlastně znamená „myslet opravdu“? Před více než pěti sty lety formuloval francouzský filozof Descartes myšlenku, že hranice mezi člověkem a strojem je určena schopností mluvit rozumně. V polovině 20. století tu stejnou myšlenku rozpracoval britský matematik Turing, aby tento přístup o třicet let později zavrhl americký filozof Searle. Tak jak to tedy je? Je tím, co rozhoduje o našem lidství, jazyk? Víc – na – Noci – vědců.“

Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=39w16l6CrcM

 

doc. Mgr. Jana Horáková, Ph.D.

„Téma letošní Noci vědců zní Člověk a robot. A není to náhoda. V roce 2020 si totiž připomínáme sté výročí vydání dramatu Karla Čapka R.U.R. –Rossum's Universal Robots– ve kterém se světu poprvé představil Robot s velkým R. Dnes si většina z nás představí robota jako humanoidní stvoření, které má tělo z kovu a místo mozku superpočítač. Jací ale byli ti první divadelní roboti? A co jimi chtěl vlastně autor světu říct? To vše se dozvíte na mé přednášce Roboti v divadle na Noci vědců. Těším se na vás.“

Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=cSOKDDgRKHo

 

Mgr. Hana Žižková, Ph.D.

„Lámete si hlavu nad tím, jak spolu souvisejí filozofická fakulta, téma Člověk a robot a čeština? Budete překvapení, kolik toho mají společného. My totiž na filozofické fakultě učíme česky nejenom lidi, ale i stroje. Konkrétně počítače. Jak těžké je naučit počítač česky? A může se naučit počítač česky lépe než člověk? A myslíte, že byste poznali, že vás oslovil robot? Více na Noci vědců.“

Odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=mXf9ABX6Fg4

 

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info